Zanim Upadnę

17:23


Recenzja: 7 razy dziś Lauren Olivier

Ile razy marzyło się wam, żeby cofnąć czas? Zmienić swoją decyzję? Postąpić inaczej? Mi zbyt wiele razy. Kiedy trafiłam, na „7 razy dziś”, nie sądziłam, że książka mnie poruszy. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że trzymam w ręku jedną z tych powieści, o których nie tylko nie da się zapomnieć. Jest to książka, którą zdecydowanie za każdym razem czytałabym od nowa, gdybym tylko mogła  cofnąć czas i coś zmienić…Samantha ma wspaniałe życie i cudowne przyjaciółki. Co tu dużo mówić – teraz trafiam na wiele książek, które dają jasny przekaz w stylu ;„Popularni to też ludzie, daj im żyć!”. Sam i jej paczka to nastolatki zdecydowanie z rodzaju, o których za bardzo nie lubię czytać, ani słuchać. Mają wszystko, chcą więcej i sądzą, że są panami liceum, czyli właściwie swojego i życia innych, bo szkolna popularność dla szesnastolatka to prawie wszystko, a uwierzcie, że wiem z doświadczenia. Pewnego razu nasza główna bohaterka wybiera się na imprezę, na której każdy ma być. Niestety koniec tego bardzo edukacyjnego doświadczenia, nie jest taka jaką mogłaby sobie wymarzyć. Konkretnie – umiera. Jednak zamiast obudzić się na końcu tunelu lub pośród chmur, przechodzić przez dużą, złotą bramę, dziewczyna budzi się po raz kolejny. Tego samego dnia. Ma 24 godziny, żeby zmienić los swoich przyjaciół. Po pewnym czasie dochodzi do niej świadomość, że tak naprawdę dostała o wiele więcej niżby mogła…

"Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane. A później dostaje się w tyłek."

Trudno mi ująć w słowa emocji, których dostarczyła mi ta książka. Przeczytałam ją w zaledwie cztery godziny jednego popołudnia, ale prawda jest taka, że zrobiłam to nie dlatego, że powieść jest lekka i łatwo potrafi od stresować. Szczerze? Nie mogłam wypuścić jej z rąk. Chciałam wiedzieć jakie będzie zakończenie, ponieważ przy pierwszych kilku rozdziałach byłam całkowicie pewna, że na końcu czeka mnie jeden wielki happy end. Dopiero gdzieś w środku powieści zaczęło mnie niepokoić dziwne uczucie. Nagle naszła mnie myśl; A co jeśli nie? Jeżeli autorka nie chce skończyć tego w barwnych, przejrzystych kolorach szczęścia? Nie spodziewałam się takiego finiszu, a  już na pewno nie sądziłam, że ta powieść tak mną wstrząśnie.
"Może dla ciebie jest jakieś jutro. Może dla ciebie istnieje tysiąc kolejnych dni, albo trzy tysiące, albo dziewięć - tyle czasu, że możesz się w nim zanurzyć, taplać do woli, że możesz pozwolić by ci się przesypywał przez palce jak monety. Tyle czasu, że możesz go zmarnować."

Autorka przedstawiła mi  świat, w którym główna bohaterka dawno, dawno temu doświadczyła na własnej skórze okropieństw, których doświadczają teraz inni z jej strony. Dziewczyna dzięki swoim małym powrotom w czasie przekonuje się jak to wszystko wygląda ze strony widza. Zaczyna się zastanawiać jak to wszystko mogłoby wyglądać bez podziałów, niewidzialnych murów, niepotrzebnie wybudowanych przez równych sobie ludzi. W pewnym momencie, dokładnie wie, jak powinna postąpić, kiedy kolejny raz cofnie się w czasie. Szokujące zakończenie, które zbiło mnie z nóg wywołało fontannę łez. Powiem Wam jedno, Podczas czytania tej książki płakałam siedem razy mocniej niż kiedykolwiek dane mi było zapłakać nad losem jakichkolwiek bohaterów literackich.

Sposób w jaki autorka wykreowała na pierwszy rzut oka prostą fabułę, świetne operowanie słowem jakim miała czelność się dopuścić.… To wszystko sprawia, że to nie jest zwykła powieść, którą można obojętnie odłożyć na półkę! To książka, którą można czytać zawsze, każdemu dać w prezencie, to książka, którą wspomina się z pewną melancholią. W końcu jest to opowieść dziewczyny, która zabłądziła, ale w końcu odnalazła coś bardzo ważnego – samą siebie. Mam ogromną nadzieję, moi drodzy, że kiedyś przyjdzie czas, w którym znajdziecie Sam i poświęcicie jej historii choć siódmą część swojego czasu. Akurat tyle wystarczy by upaść z bohaterką, rozpłakać się i znaleźć pewną naukę płynącą wprost ze stronic książki.

Ocena:  10/10  Autorka: Lauren Olivier
Tytuł: 7 razy dziś
Wydawnictwo: Otwarte
okładka: miękka

Również może Ci się spodobać

12 nie zagryzła klawiatura

 1. Czytałam i po prostu ją kocham ;*

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo...piękna ocena, świetna recenzja :)
  Tylko czytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesujące, ale jak na tę chwilę nie mam ochoty na takie pozycje ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna recenzja, bardzo zachęcająca. A ja mam coraz większą ochotę na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Recenzja świetna, książka także się taką wydaje ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka nabyta i na razie czeka na swoją kolej ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niedawno tę książkę moja przyjaciółka dostała na urodziny i powiedziała, że jej się bardzo spodobała. Teraz taka świetna recenzja po której mam jeszcze większą ochotę na tę książkę... Muszę ją poszukać w mojej bibliotece, a może nawet ją sobie zakupię. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam dość niedawno i spodobał mi się styl pisania autorki. Nie dałam chyba jej aż max, ale chętnie przeczytam inne książki tej pani ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejna wysoka nota, a ja cały czas nie potrafię natrafić na tę książkę. Kiedyś przeczytam z pewnością.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zupełnie zapomniałam o tej książce. Miałam ogromną ochotę na jej lekturę, ale jakoś zeszło... Poszukiwania czas wznowić!

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam ochotę na tą książkę. Jednak mało prawdopodobne, żeby ją szybko dorwała :(

  OdpowiedzUsuń
 12. Wiele razy widziałam ją w księgarniach ale jakoś trzymałam się od niej z daleka, dodam ją do bardzo długiej listy "do przeczytania".
  Świetna recenzja. Pozdrawiam ;P

  OdpowiedzUsuń

Prenumarata :)

zBlogowani

zBLOGowani.pl