"Jesteśmy empatami. Wiemy co czują nasze ofiary"

23:20


Recenzja: „Wielka Inwersja” Casherine Asaro
Jestem czymś więcej niż tylko Twoją śmiercią. Jestem Jugernautem. Jestem żywą bronią.Sztuka wojenna osiągnęła poziom wykluczający udział ludzi w bitwach. Super inteligentne statki nie dają pilotom najmniejszych szans. Przeżyją tylko zabójcy symbiotycznie związani ze swoimi myśliwcami.Nigdy nie zabijamy bez skrupułów. To niemożliwe. Jesteśmy empatami. Wiemy co czują nasze ofiary.Nie masz przede mną sekretów. Słyszę Twoje myśli i czuję Twój lęk. Moduł wszczepiony w kręgosłup napina mentalną smycz... Nie zabijaj - cedzi wprost w umysł. Maszyna poskramia duszę.Nie zabiję Cię. Jeszcze nie teraz... Ale pamiętaj, że ja już Cię znam. Lepiej niż rodzona matka, lepiej niż najlepsza kochanka. I wiem kiedy umrzesz z mojej ręki...
Ostatnio czytałam już tyle książek, w których występował, a wręcz przyćmiewał inne, wątek o wielkiej miłości dwojga bohaterów, że stwierdziłam, iż trzeba powiedzieć dość. Sięgnęłam zatem za pozycję, której opis od wydawcy gwarantował mi chociażby cień szansy na pewną dozę bezpieczeństwa. Ile mi po tym pozostało? Cóż… można stwierdzić, że bardzo trudno jest znaleźć jakiekolwiek miejsce w cieniu, gdy pogoda na dany dzień przypomina największy upał stulecia.

 Casherine Asaro od dziecka uczyła się baletu i gry na fortepianie. Rodzice - naukowiec i literatka - z wielką troską podeszli do kwestii jej wykształcenia. W efekcie, po licencjacie z chemii, który zdobyła z najwyższą możliwą do zdobycia lokatą, obroniła magisterium z fizyki na kalifornijskim UCLA, a później doktorat na Uniwersytecie Harvarda. Uczy matematyki, fizyki oraz chemii - skutecznie i z sukcesami - jej uczniowie zdobywają laury w konkursach nie tylko na szczeblu stanowym, ale i federalnym.

Zacznijmy może faktem oczywistym – opis od wydawcy, widniejący na odwrocie książki, w ogóle nie oddaje tego co jest zawarte w środku. Przeczytałam już kilka recenzji  i opinii na temat tej powieści i muszę stwierdzić, że większości z recenzentów czy opiniodawców, opis nie zachęcił. U mnie niestety było odwrotnie. Sięgnęłam po „Wielką Inwersję”, ponieważ potrzebowałam chwilki odpoczynku, przy czym chciałam spędzić czas z książką, z której wręcz wylewałyby się elementy fantastyczne. Chociaż muszę przyznać, że powieść nie do końca jest klapą, to nie trafiłam w to, co chciałam. Spudłowałam wręcz.

Ze sposobu w jaki „Wielka  Inwersja” została napisana, można niewątpliwie wywnioskować, iż pisarka jest wykształcona w dziedzinie, która wiele jej pomogła, przy tworzeniu świata przedstawionego. Występuje tam wiele nazw chemikaliów, maszyn i innych specyficznych przedmiotów, że momentami nie potrafiłam się w tym połapać. Na początku wywołało to moją konsternację.  Ciężko mi to mówić, ale jak na pierwszy tom, to autorka wylała na głowy czytelników zbyt wiele informacji. Z drugiej strony element ten wcale nie był by postrzegany jako „zbyt” dopracowany, gdyby nie wątek miłosny. Co z nim, pewnie zapytacie? Jak dla mnie, on tam właściwie w ogóle nie pasuje.

Jak wspomniałam wcześniej, były momenty, kiedy książka naprawdę mi się podobała. Potem jednak następował zwrot i zaczynała mnie niepohamowanie denerwować i irytować. Wszystko za sprawą powyżej wymienionego wątku miłosnego, który pasował w tej powieści do reszty jak pięść do nosa, kolokwialnie się wyrażając. Miałam wrażenie jakby autorka na siłę go upychała wszędzie tam gdzie mogła. Momentami był on ważniejszy od całej reszty, przysłaniał fabułę oraz mącił bieg akcji. Jednym słowem – pomyłka.

Bohaterowie w książce byli niewydarzeni. Nie potrafiłam się do żadnego z nich przywiązać, a co dopiero z którymkolwiek utożsamiać. Chociaż postaci w książce nie były jej atutem ani nie ciążyły fabule, to jednocześnie wydawali mi się strasznie nijacy. Główna bohaterka - Soz, miała za zadanie prowadzić czytelnika, przez wydarzenia opisywane przez autorkę. Czytając, miałam wrażenie, że jest ona za mało wyrazistą postacią. Chociaż z biegiem czasu, czytelnik ma szansę dowiedzieć się o niej czegoś więcej, to te informacje tak naprawdę nie wywołują żadnych emocji.

Cała książka jest podzielona na trzy części. Osobiście doszłam do wniosku, że z każdą następną jest jeszcze gorzej niż było poprzednio. Miejscami powieść jest mocno przegadana, a wydarzenia, które występują wydają się dosłownie wklejone w całość. Tak więc stwierdzam, że „Wielkiej Inwersji” brak ciągłości. Chętnie poznałabym ten świat jeszcze raz, ponieważ sam pomysł na fabułę nie był zły. To właśnie wykonanie mnie zawiodło. Nie mam na myśli, że zrobiłabym to lepiej od samej pani Cathriny, która prawdopodobnie z myślą, że będzie to cykl, chciała przedstawić  tylko określone wydarzenia. Jednakże jako czytelnik, który miał w ręku tylko  i wyłącznie tę powieść, po stanie technicznym, zamyśle i sposobie wykonania nie jestem pewna, czy sięgnę po część następną.

Ocena: 3/10

Autor: Catherine Asaro
Tytuł: Wielka Inwersja
Wydawnictwo: Fabryka Słów
premiera: 9 wrzesień 2011r.
okładka: miękka bez skrzydełekRównież może Ci się spodobać

8 nie zagryzła klawiatura

 1. Pierwszy raz słyszę o tej książce. Opis mnie nie zachęcił do niej, a Twoja recenzja to już w ogóle. Chyba się za nią nie zabiorę. Może kiedyś, kiedyś jak już na prawdę nie będę miała co czytać, ale w to raczej wątpię, bo zawsze znajdę sobie coś ciekawszego. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. oj niska ocena... podaruję sobie lekturę
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie słyszałam o tej książce i widzę, że nie mam czego żałować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś słyszałam o tej książce, ale nie zainteresowała mnie. Teraz widzę że słusznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczerze nie słyszałam ani nie czytałam nigdy o tej książce. I tak! Mnie również opis zachęcił, po czym zobaczyłam twoją recenzję i raczej sobie daruję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj, będę się od niej trzymać jak najdalej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pewnie i tak bym nie sięgnęła, ale to chyba dobrze...

  OdpowiedzUsuń
 8. Aj, rozczarowałam się na tej pozycji dziewczyny ;-/ Przy czym i tak nie wydano kolejnych części, a słyszałam, że podobno jest ich koło siedmiu ...

  OdpowiedzUsuń

Prenumarata :)

zBlogowani

zBLOGowani.pl