Krok dalej

21:42

Jakiś czas temu postanowiłam, że będę czytać więcej książek science fiction. Raz wychodzi lepiej, raz gorzej, jednak z każdą przeczytaną pozycją repertuar staje się coraz większy. Ostatnio sięgnęłam po Długą wojnę, czyli kontynuację Długiej ziemi, powieść Terry’ego Pratchetta i Stephena Baxtera. 

Podobnie jak część pierwsza, najnowsza książka dwóch znanych autorów została stworzona z ogromnym rozmachem. W poprzedniej recenzji pisałam, iż historia jest opowiadana powoli, a wydarzenia pobudzające akcję i wprawiające ją w ruch występują rzadko. Podobnie rzecz ma się też z Długą wojną, która przedstawia historię mającą miejsce dziesięć lat po rzeczach opisywanych w pierwszej części. Tutaj jednak o wiele więcej bohaterów dostaje własny wątek.Tak jak w Długiej ziemi mięliśmy do czynienia z dwoma – trzema bohaterami prowadzącymi odrębne historie, tak tutaj zostaliśmy rzuceni w wir, powoli zazębiających się, wydarzeń. 

Joshua Valiente postanowił odgrodzić się od przeszłości i zaszył się w jednej z ziem, wiążąc się z córką pionierów i wychowując syna. Niestety ani długa ziemia, ani jej mieszkańcy nie zapomnieli o Joshule. Zapowiedzią kłopotów staje się Sally Linsay, która przychodzi do swojego przyjaciela z bardzo niepokojącymi informacjami na temat trolli – pierwszych mieszkańców wschodnich i zachodnich ziem – sympatycznych i pomocnych stworzeniach. Dzięki długiemu wołaniu, czyli sposobie, jaki pozwala im na komunikowanie się na odległość, trolle odkryły, iż nie ze wszystkimi ludźmi mogą żyć w zgodzie. Zaczynają masowo opuszczać tereny zamieszkiwane przez wykraczających ludzi. Ludzi, którzy niekoniecznie mogą sobie pozwolić na ich stratę.

W tej części, tak samo jak i w poprzedniej, autorzy zadają czytelnikom bardzo interesujące pytania. Czy ludzie, tylko dzięki temu, że opanowali umiejętność przekraczania, mogą przywłaszczać sobie wszystkie tereny? Brać w niewolę stworzenia, które żyły tam wcześniej? I jak powinna wyglądać sytuacja człowieka, który postanowił wykroczyć? Czy wciąż jest obywatelem swojego kraju? Powinien płacić podatki? Czy jego mieszkanie i pozostały dobytek na ziemi zero wciąż należy do niego i jego rodziny, czy jednak osoby, które nie mogą podróżować po dalszych światach, powinny same dbać o ziemię podstawową i wszystko to, co na niej pozostało?

Autorzy nie osieracają żadnego tematu czy nawet mniej ważnego szczegółu. Poruszają kwestie ekonomiczne, polityczne oraz społeczne samego wykraczania, a jednocześnie też przedstawiają problemy, które stają przed naszymi bohaterami. Jak widać dwadzieścia pięć lat to za mało, aby przyzwyczaić się do podróżowania po innych światach. Ludzie wciąż  nie chcą przyjąć do faktu, że trolle to stworzenia potrzebne im do funkcjonowania na obcej ziemi. Są tak samo jej częścią, jak roślinność, którą można tam spotkać. Czy jednak można zaliczyć trolle do ludzi? A może są to zwierzęta?

Zagłębiając się w historię opowiadaną w Długiej wojnie, czytelnik może wywnioskować, że autorzy – choć pierwszą część można było potraktować jako zamkniętą całość – od początku mieli pomysł na cały cykl. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na kontynuację i rozwój wydarzeń na długiej ziemi.  

Tytuł: Długa wojna
Autorzy: Terry Pratchett; Stephen Baxter
tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
tytuł oryginału: The Long War
seria/cykl wydawniczy: Długa Ziemia tom 2
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data wydania: 21 stycznia 2014
ISBN: 9788378396819
liczba stron: 448
kategoria: fantastyka, fantasy, science fiction
język: polski

Również może Ci się spodobać

2 nie zagryzła klawiatura

  1. Nadal mam mieszane uczucia, czy w ogóle zabierać się za czytanie tej serii. O ile coraz bardziej lubię sf, o tyle od Pratchetta wiele razy boleśnie się odbiłam...

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie bardo podobała się "Długa Ziemia", a jej kolejna część czeka już na półce na swoją kolej. ;) Cieszę się, ze akcja nabiera tempa i że znów będziemy mieli okazję pochylić się nad poczynaniami ludzi. Aspekt społeczny pierwszej części bardzo przypadł mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń

Prenumarata :)

zBlogowani

zBLOGowani.pl