Zostaw mnie Gayle Forman [przedpremierowo]

10:24


Happy end i co dalej? 

Twórczość Gayle Forman w ostatnim czasie stała się niezwykle popularna na naszym rynku książki.  Po ekranizacji Zostań, jeśli kochasz (szczerze mówiąc, o wiele bardziej trafia do mnie pierwszy tytuł, Jeśli zostanę) w księgarniach można znaleźć także mnóstwo powieści młodzieżowych z okładkami podobnymi do grafiki u góry. Jednak kiedy mowa o tych wszystkich pozycjach spod znaku young adult oraz nowej książce Forman, która zostanie wydana lada moment przez wydawnictwo Prószyński i Ska, różni je niemal wszystko. Amerykańska pisarka postanowiła bowiem zadebiutować w gatunku powieści obyczajowej i zrobiła to w pięknym stylu. 


Zostaw mnie to historia Maribeth Klein, czterdziestoletniej kobiety z dwójką małych dzieci, wspaniałym i kochającym mężem oraz pracą, w której się spełnia. Pewnego dnia bohaterka dostaje zawału serca, trafia do szpitala i przechodzi ciężką operację. Mogłoby się wydawać, że jej pomyślne zakończenie to kolejny happy end na drodze Maribeth, jednak w niej samej coś się zmienia. Kobieta przez chwilę staje w miejscu, przygląda się swojemu życiu i postanawia, że potrzebuje chwili odpoczynku oraz dystansu. Zostawia rodzinę bez słowa pożegnania i wyjeżdża. Dopiero wtedy zaczyna się jej historia. 

Myślę, że motyw bohatera zostawionego przez nieporadnego rodzica jest czytelnikom dobrze znany. Często dostajemy w powieściach protagonistę, który w pewnym momencie konfrontuje się z zaginionym przez lata ojcem czy matką. Ta postać odnalezionego rodzica często jest przedstawiana w niekorzystnym świetle. Jak to tak w końcu można - wyjść po papierosy i nie wracać przez piętnaście lat? Zostawić po sobie pustkę i problemy, samotne dziecko, które jeszcze nie wie, jak radzić sobie z życiem? Gayle Forman wywraca tę sytuację do góry nogami. Dzięki niej obserwujemy, jak Maribeth powoli zaczyna wątpić w swoją idyllę, szuka zmian, a także w końcu decyduje się na odnalezienie odpowiedzi, których brak powoli zaczyna ją męczyć. Z jednej strony jest tą mamą porzucającą na jakiś czas swoją rodzinę, dzieci, a z drugiej także zaraz po narodzinach oddanym do adopcji dzieckiem. Zostaw mnie zostało napisane w tak ciekawy i  zgrabny sposób, że oba te wątki stanowią dwie strony tej samej monety; podstawy, na jakiej opiera się cała historia.  

Pisarka także żywo i drobiazgowo zarysowuje czytelnikowi sylwetki przedstawianych postaci, ich upodobania, bolączki, pragnienia i obawy. Chociaż bezapelacyjnie jest to przede wszystkim powieść skupiająca się na Maribeth, nie brakuje tutaj interesujący postaci drugoplanowych, które idealnie dopełniają obrazu, wciągają czytelnika własnymi historiami, rozgrywanymi gdzieś na tle głównych wydarzeń. Gayle Forman wykreowała mnóstwo barwnych postaci, ale chyba najbardziej przemawia do mnie najlepsza przyjaciółka Maribeth, Elizabeth. Jest ona bohaterką, którą szybko można skrytykować, osądzić na podstawie kilku pierwszych wydarzeń, a ja się okazuje - błędnie. Gdybym miała wytypować któryś z wątków pobocznych, jako swój ulubiony, wybrałabym właśnie ten dotyczący przyjaźni pomiędzy dwoma kobietami. 

Autorka książki w Zostaw mnie pisze nie tylko o tym, że trudno podjąć decyzję o swojej przyszłości, kiedy niewiele się wie o przeszłości, lecz także zgrabnie zarysowuje ramy zwyczajnego życia bohaterów, którzy mieli już swoje happy ever after. Z rozdziału na rozdział bowiem czytelnik może się przekonać, że historia Maribeth i jej męża mogłaby należeć do tych bajkowych, romantycznych, nastoletnich opowieści, snutych w popularnych teraz książkach młodzieżowych. Gayle Forman postanowiła nam jednak te wydarzenia tylko przybliżyć i pokazać, że po happy endzie wciąż toczy się normalne życie, a razem z nim istnieją zwykłe troski i radości. Zostaw mnie z jednej strony ma mnóstwo wspólnego z wcześniej wydanymi przez autorkę powieściami młodzieżowymi, a jednak także trochę się od nich różni. Myślę, że to doskonała pozycja dla tych, którym motyw pierwszej miłości już odrobinę się znudził, lecz jednak wciąż nie mają dość czytania o żywym uczuciu łączącym dwójkę ludzi, tworzących szczęśliwą rodzinę i cały czas poszukujących kolejnego happy endu.


 
tytuł: Zostaw mnie
autor: Gayle Forman
tłumaczenie: Magda Witkowska
tytuł oryginału: Leave Me

data wydania: 22 listopada 2016

ISBN: 9788380970236

liczba stron: 432

kategoria: literatura piękna

język: polski

Również może Ci się spodobać

0 nie zagryzła klawiatura

Prenumarata :)

zBlogowani

zBLOGowani.pl