obsesja «niemożność uwolnienia się od (...)»

22:53


Po tajemniczej, pełnej niedomówień, dymu i luster Drugiej szansie Katarzyny Bereniki Miszczuk, bardzo pozytywnie zareagowałam na informację o premierze nowej powieści pisarki. Akcja Obsesji także miała w głównej mierze rozgrywać się w szpitalu, jednak w odróżnieniu od swojej starszej koleżanki, nowa książka reklamowana jest jako kryminał. Czy należycie? Odrobinę mogłabym się sprzeczać. 

Pomimo  zbrodni i wydarzeń koncentrujących się na znalezieniu zabójcy oraz stalkera głównej bohaterki, lekarz Joanny Skoczek, im dalej zagłębiamy się w historię, tym lepiej widać, że góruje tutaj jednak wątek romantyczny. W Drugiej szansie pojawiał się podobny problem, jednak trudno mi powiedzieć czy to skaza tych dwóch pozycji, czy jednak Miszczuk ma taki styl pisania, skoro do tej pory przeczytałam jedynie te dwie książki. Z jednej strony szczegół ten drażni, bo co, jak co - nastawiałam się przede wszystkim na zbrodnię i zagadkę - z drugiej muszę przyznać, że od momentu, kiedy wokół Asi zaczynają się kręcić komisarz i pewien przystojny lekarz medycyny sądowej (nie patolog!), wszystko zaczyna się robić odrobinę ciekawsze. 

Mniej więcej do setnej strony trudno mi było wciągnąć się w historię. Akcja przedstawiona jest z punktu widzenia głównej bohaterki i narracją pierwszoosobową, co trochę uprzykrzało mi lekturę, ponieważ Asia z natury jest postacią niezwykle oceniającą. Poza tym już w pierwszych akapitach dowiadujemy się, jak bardzo wolałaby zostać w domu i jak bardzo zdaje się nie lubić swojego miejsca pracy. Zaniedbany szpital, specyficzni współpracownicy i trudni pacjenci (to ostatnie jest chociaż zrozumiałe - Asia jest psychiatrą). Poza tym małe mieszkanie, w którym czeka na nią kot i zniszczone małżeństwo, po którym nasza protagonistka wciąż się otrząsa. Katarzyna Berenika Miszczuk już od pierwszych rozdziałów maluje życie głównej bohaterki w cokolwiek szaro-burych barwach, tworząc z niej osobę przede wszystkim przyzwyczajoną do monotonii, bez jakichkolwiek ekscesów czy pasji w życiu.

Na tak boleśnie zwyczajną bohaterkę, której przyszło poprowadzić narrację, jeszcze mogłabym machnąć ręką, gdyby tylko postacie drugoplanowe były odrobinę bardziej rozgarnięte. Niestety, nie są. Wydaje mi się to odrobinę dziwne, biorąc pod uwagę, że w Drugiej szansie to właśnie portrety psychologiczne bohaterów zrobiły na mnie największe wrażenie (zaraz po wielkim plot twiście z końca powieści, oczywiście). Tutaj natomiast bohaterowie są momentami boleśnie niewyraziści, płascy, napisani na kolanie. Możliwe, że odniosłam takie wrażenie, ponieważ zostali oni przedstawieni z punktu widzenia Asi, która dość szybko wyrabiała sobie opinie o nowo poznanych osobach. To nie zmienia jednak faktu, że czegoś mi tutaj brakowało. Poza tym dialogi pomiędzy bohaterami bardzo często wcale się nie kleiły, wydawały mi się wręcz sztuczne, wybrakowane. Sytuację zazwyczaj ratował wątek przestępcy, którego nie mogłam zdemaskować aż do ostatnich stron Obsesji.

Chociaż w pewnym momencie Miszczuk bardziej zaczęła koncentrować się na dynamice pomiędzy Asią, a pewnymi przedstawicielami płci męskiej, bardziej skupiając się na wątku romantycznym zamiast kryminalnym, muszę przyznać, że sama zbrodnia została ładnie rozpisana, a morderca tajemniczy. W pewnym momencie podejrzewałam już dosłownie każdego w otoczeniu głównej bohaterki, a i tak nie udało mi się zgadnąć. Samo zakończenie odrobinę przewidywalne, ale myślę, że trudno się o to złościć - przede wszystkim wtedy, kiedy jasnym się stało, że pisarka w szare życie swojej bohaterki zamierza wpleść odrobinę koloru. 

Gdybym miała opisać Obsesję w jednym zdaniu, powiedziałabym, że to świetny pochłaniacz czasu - kiedy już się wkręcisz, jakoś od setnej strony - i dobre czytadło, jeśli szukasz czegoś odrobinę przewidywalnego, ale jednak z ekscytującą zagadką w tle. Jak widzicie, to strasznie rozbudowane zdanie złożone. Nowa powieść Miszczuk nie okazała się tym, czego od niej oczekiwałam, ale ostatecznie bardzo miło spędziłam czas, szukając stalkera Asi i groźnego mordercy, trudno jest mi więc powiedzieć, żebym była zawiedziona. Na pewno jednak będę czekać na kolejne powieści Miszczuk i trzymać kciuki, aby miały coś więcej wspólnego z Drugą szansą, którą po trzech latach wciąż wspominam tak pozytywnie.     

 

autor: Katarzyna Berenika Miszczuk
tytuł: Obsesja
wydawnictwo: W.A.B
data wydania: 27 września 2017
ISBN: 9788328046344
liczba stron: 416
kategoria: thriller, kryminał, sensacja
język: polski 

Za możliwość śledzenia losów lekarz Joanny Skoczek i  rozwiązania zagadki tajemniczego stalkera, dziękuję grupie wydawniczej Foksal

Również może Ci się spodobać

0 nie zagryzła klawiatura

Prenumarata :)

zBlogowani

zBLOGowani.pl