Podążając własną drogą, albo YA od Jennifer Niven

13:47


Podtrzymując wszechświat to druga powieść autorstwa Jennifer Niven i pierwsza pióra tej pisarki, jaką miałam okazję przeczytać. Chociaż Wszystkie jasne miejsca swego czasu zbierały niesamowicie dobre opinie i wielu znajomych mi polecało tę pozycję, nigdy nie miałam okazji, aby sama po nią sięgnąć. Kiedy więc pojawiła się informacja, że Bukowy Las w najbliższym czasie ma zamiar wydać kolejną książkę pisarki, zdecydowałam, że nadszedł czas, abym się zapoznała z jej twórczością.


Historia Jacka i Libby jest bez wątpienia oryginalna. Cierpiący na prozopagnozję Jack, nie rozpoznaje twarzy rodziny i przyjaciół.  Aby zawsze mieć pewność z kim rozmawia, stara się zapamiętywać o ludziach takie fakty, jak ilość piegów czy sposób upinania włosów. Libby od lat walczy ze stanami lękowymi i paniką oraz zajadaniem smutku. Połączeni przez okrutny żart, wymyślony przez ich rówieśników, lądują na szkolnej terapii. Z biegiem czasu zaczynają odkrywać swoje tajemnice i widzieć siebie takimi, jacy są naprawdę. 

Chociaż Jennifer Niven porusza trudne tematy w swojej powieści, muszę przyznać, że przeleciałam przez Podtrzymując wszechświat niczym burza. Pomimo omawianej tematyki, to naprawdę lekka i łatwa w odbiorze książka. Autorka ma bardzo przyjemny i prosty styl pisania. Większość historii opiera na dialogach pomiędzy bohaterami, a nie na przykład ich wewnętrznych przemyśleniach czy refleksjach. Doskonale widocznym jest, jak to właśnie interakcje Libby z Jackiem wpływają jedno na drugiego, zmieniając ich pogląd na tę drugą osobę. Niven nie wkłada w usta postaci także górnolotnych myśli. Kreuje inteligentnych i ciekawych świata nastolatków, pozwalając im na odmienność, dzięki własnym zainteresowaniom i pasjom. Podobnie jak postacie drugoplanowe, główni bohaterowie są niezwykle barwni, żywi, interesujący. Libby kocha taniec, a codziennie - starając się nie zapomnieć o oddychaniu - wypisuje na brzegach swoich butów motywujące cytaty z ulubionych książek. Jack majsterkuje i, chociaż potrafi zaprojektować i zbudować niemal wszystko, nie ma pojęcia, jak działa jego własny umysł.  

Pisarka ładnie wpisuje w tło skomplikowane relacje rodzinne obydwu głównych bohaterów. Czytelnik z każdą stroną odkrywa kolejną warstę Libby i Jacka. W powieści klarownie opisany jest oparty na wznajemnym zrozumieniu i szczerości związek Liby z jej tatą oraz zawiła i zagmatwana relacja Jacka z ojcem. Wydaje mi się, że niemniej ważnym wątkiem są także ich interakcje z przyjaciółmi. Jennifer Niven już od pierwszych stron pokazuje, jak bardzo skomplikowaną osobą jest Jack. Choć uważany za bardzo popularnego i lubianego, na co dzień walczy ze strachem, że ktoś odkryje jego sekret. Na każdym kroku stara się każdego zadowolić, często nie mówiąc, jakie ma zdanie na dany temat. Libby zaś walczy ze strachem, że będzie przez resztę życia "tą grubą dziewczyną z sąsiedztwa, która była w telewizji". Pragnie z kimś się zaprzyjaźnić i w pewien sposób zacząć na nowo. Wbrew pozorom jest jednak całkowitym przeciwieństwem zgodliwego Jacka. Libby zawsze głośno wyraża swoje zdanie, nigdy nie boi się sprzeciwić innym.

Czytając Podtrzymując wszechświat przyłapywałam się na tym, że często zastanawiałam się, czy potrafiłabym być taka otwarta, silna i dzielna, jak Libby. Dziewczyna - pomimo swoich problemów z lękiem i paniką - parła do przodu niczym niepowstrzymany czołg, konfrontowała się ze swoimi prześladowcami oraz walczyła o siebie. Chociaż główna bohaterka jest jedynie postacią fikcyjną, nie powstrzymuje mnie to, aby czuć pewien respekt przed jej postępowaniem, siłą ducha. 

Najnowsza powieść Jennifer Niven konfrontuje czytelnika z wieloma trudnymi tematami, na które myślę, dzisiejsze nastolatki powinny rozmawiać. Poza tym jest jednak także ciepłą i mądrze napisaną historią o dwójce młodych ludzi, którzy walczą o siebie i, pomimo strachu, widzą siebie takimi, jakcy są.  Warto sięgnąć po Podtrzymując wszechświat nawet jedynie dla Libby i Jacka, którzy kradną serca czytelników od pierwszych rozdziałów. 


 
autor: Jennifer Niven
tytuł: Podtrzymując wszechświat
tytuł oryginalny: Holding Up The Universe
wydawnictwo: Bukowy Las
seria wydawnicza: Myślnik
tłumaczenie: Donata Olejnik
 data wydania: 27 września 2017
ISBN: 9788380740716
liczba stron: 408
kategoria: young adult

Za możliwość poznania Jacka i Libby serdecznie dziękuję wydawnictwu Bukowy Las.

Również może Ci się spodobać

0 nie zagryzła klawiatura

Prenumarata :)

zBlogowani

zBLOGowani.pl