Na skraju złowrogiego Boru, albo Wybrana Naomi Novik

21:09

 

Okładka powieści

Kiedy już myślę, że nic mnie nie zdziwi, nie zaskoczy, pojawia się powieść taka jak ta. Umykająca przewidywaniom, nietuzinkowa, nie dająca się wpisać w schemat. Im dłużej czytam, tym mocniej wprawia w zdumienie, intryguje. O jakiej powieści mowa, zapytacie. Oczywiście o Wybranej Naomi Novik. 

 
Już trochę wody w rzece upłynęło od kiedy Wybraną można było nazwać nowością na rynku wydawniczym. Od tego czasu pojawiła się również druga, napisana w podobnym, baśniowym i oryginalnym tonie, książka Naomi Novik – Moc srebra. Czuję się tak, jakbym przegapiła ważne czytelnicze wydarzenie wraz z tymi dwoma premierami, ale postaram się je nadrobić. Jeśli bowiem jeszcze żadnej z nich nie czytaliście, koniecznie musicie to naprawić. A ja Wam zaraz wytłumaczę dlaczego. 

Wybrana opowiada historię Agnieszki, młodej kobiety, która mieszka na peryferiach Polonii, w wiosce, którą z całego serca uwielbia. Wszystko byłoby dobrze, gdyby tylko nie rozpościerający się niedaleko Bór, złowrogi las, pełen złych mocy, tajemniczych istot i niebezpiecznych miejsc. Aby nie doszło do tragedii, w okolicy urzęduje więc potężny czarodziej zwany Smokiem, a jak to ze smokami bywa, od czasu do czasu żądają oni sobie w zamian za swoje usługi jakiejś pięknej dziewoi… 

Naomi Novik, wychowana na polskich bajkach, po raz kolejny tworzy oryginalny i jedyny w swoim rodzaju świat, który odrobinę możemy kojarzyć z innych legend oraz podań, a trochę jednak nie. Autorka bowiem wprowadza wiele nowych elementów, bawi się koncepcją, serwując czytelnikowi historię na całkowicie nowym poziomie. W ten sposób mamy smoka zamieszkującego wieżę, lecz jest on czarodziejem pilnującym, aby żadne złe moce nie wydostały się z groźnego Boru. Od czasu do czasu żąda on sobie pięknej dziewoi, ale na rolę służącej, której po kilkunastu latach płaci za to chojnie i wysyła ją dalej w świat. Dostajemy niebagatelną, ciekawą główną bohaterkę, która momentami dosłownie łamie prawa magii i walczy o swoje. No i oczywiście jest Bór. Złowrogie, tajemnicze miejsce, gdzie może się wydarzyć dosłownie wszystko. 

Już od jakiegoś czasu nie pochłaniałam tak szybko powieści fantasy, jak miało to miejsce przy Wybranej. Autentycznie po raz pierwszy czuję, że coś straciłam, nie czytając tej książki zaraz po jej polskiej premierze, aby móc wymieniać się wrażeniami z innymi czytelnikami. Dzisiaj dla większości blogosfery książkowej jest to obowiązkowa pozycja do przeczytania, ale dyskusji na jej temat w Internecie ze świecą szukać.  

Poza świetnym retellingiem znanych nam opowieści Wybrana jest jednak też świetną historią o sile przyjaźni oraz własnych przekonań. Naomi Novik  bardzo podkreśla tu więź łączącą Agnieszkę z Kasią, która to właśnie miała zostać wybrana na pomocnicę Smoka. Co jednak odróżnia Wybraną od Mocy srebra, to nastrój opowieści. Jeśli Moc srebra jest poważną, pełną niebezpieczeństw i mrozu zimą, to Wybrana ma w sobie coś z wiosennego wiatru, gromkiego śmiechu oraz promienia słońca. Co nie zmienia faktu, że i tutaj nie brak zaskakujących zwrotów akcji, intryg oraz wojny, czającej się tuż na skraju – mogłoby się zdawać -  niepozornego lasu.

Wybrana, Naomi Novik, wyd. Rebis, 2016

Również może Ci się spodobać

0 nie zagryzła klawiatura

zBlogowani

zBLOGowani.pl